2019 m. birželio 4 d., antradienis

Gail Honeyman knygos „Eleonorai Olifant viskas gerai“ apžvalga



Šią knygą norėjau perskaityti jau seniai, bet niekaip nepavykdavo gauti šio vienintelio egzemplioriaus mūsų mažoje provincijos bibliotekoje. Ir kai man pagaliau nusišypsojo laimė (galiu drąsiai tai pavadinti laime) ją paimti į rankas, nepaleidau jos nei šventinį savaitgalį, nei vėlyvais vakarais.

Šiame nemažos apimties romane vyrauja siauras, paprastas, sakyčiau, minimalus siužetas, bet istorija pateikta taip meistriškai, kad nepastebi, kaip verti puslapį po puslapio ir galiausiai supranti, kad puslapis jau paskutinis. Istorija neprailgo ir nebuvo nuobodi. Autorė labai subtiliai išlaviravo tarp kasdienio, neįmantraus vienos moters gyvenimo ir jos sudėtingo vidinio pasaulio. Ji puikiai sugebėjo atskleisti mums šios moters savitą požiūrį į pasaulį, jos suvokimą, kurį sąlygojo vaikystėje patirtos traumos.

Knygoje pasakojamas trisdešimtmetės Eleonoros Olifant gyvenimas, tekantis įprasta vaga: nuobodus darbas, tušti namai, paguoda degtinėje, nemalonūs motinos skambučiai ir pan. Eleonora visada manė, kad toks gyvenimo būdas yra normalus, kol į jos gyvenimą atėjo nauji žmonės ir pradėjo klostytis nauji įvykiai ir situacijos. Jauna moteris suvokė, kad gyvenimas gali būti visai kitoks nei ji įsivaizdavo jį esant. Nors niekad nesiskundė ir visiems visada kartodavo, kad jai viskas yra gerai, iš tikrųjų tą jausmą nuoširdžiai atvira širdimi ji pajuto tik istorijos pabaigoje, kai išsilaisvino iš jos vidinį pasaulį slėgusios naštos.

Knygoje paliečiama daug sunkių dalykų: vaikystės traumos ir netektys, vienatvė, depresija, žema savivertė ir nuolatinis (savęs) peikimas, sunkumų slopinimas alkoholyje, socializacijos nebuvimas ir pan. Nepaisant to, istorija pateikiama iš šviesiosios pusės, pozityviai, vietomis šmaikščiai, su jumoro gaidele, privertusia mane ne kartą nusišypsoti. Eleonora vaizduojama gana stipri ir įdomi asmenybė. Ji labai konkreti, pastabi detalėms, korektiška ir, sakyčiau, vaikiškai atvira, bet jokiu būdu ne naivi persona. Jai tenka su viskuo dorotis pačiai. Niekas jai neparodė teisingo gyvenimo kelio (nors klausimas, ar apskritai kas nors jį žino, ir ar turi teisę jį nurodinėti kitiems). Ji darė tai, kas jai atrodė tuo metu geriausia. Jai buvo nusispjaut į visuomenės normas, ji elgėsi taip, kaip ji norėjo, nevaidmainiavo. Šioje istorijoje nepastebėjau jokio jos skleidžiamo negatyvo ar nepasitenkinimo esama situacija. Net ir tais atvejais, kai nepajutusi švelnumo, artimo žmogaus prisilietimo, meilės, ji sugebėjo pozityviai vadovauti gyvenimiškomis tiesomis ir neteisti, nelieti neapykantos ant kitų žmonių, net ir savo mamos.

Man ši istorija labai gili ir emociškai sunki. Rodos, skaitai kaip paprastą romaną, bet pasiimi iš jo tiek daug! Drąsiai galiu priskirti šią knygą prie savo mėgstamiausių ir labiausiai mane paveikusių literatūrinių kūrinių. Negaliu apsakyti to jausmo – to lengvumo skaitant ir sunkumo likus ją perskaičius. Išties, puiki knyga! Rekomenduoju perskaityti visiems!

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą