2019 m. liepos 3 d., trečiadienis

Araminta Hall knygos „Amžinai mano“ apžvalga



Pastaruoju metu į mano rankas patenka laaaabai geri kūriniai. Renkuosi įvairaus žanro, siužeto, skirtingų leidyklų knygas. Po truputį jas „ragauju“ ir bandau atrasti tai, kas man arčiausiai širdies. Šįkart perskaičiau Araminta Hall romaną, veikiau psichologinį trilerį „Amžinai mano“. Likau sužavėta ir sukrėsta (rodos, šios sąvokos prieštarauja viena kitai, bet jos idealiai atspindi mano jauseną) jo pateikta meilės istorija.

Pagrindinė knygos idėja – manija virtusi meilė. Siužetą sunku būtų trumpai aprašyti, bet jis šiame kūrinyje nėra esminis dalykas. Knygos varomoji jėga yra psichologija. Pasakojimas pateikiamas vyro Maiko balsu. Autorė rašo, jog tikslingai taip pasirinko, kadangi norėjo pereiti nuo psichologiškai traumuotų moterų požiūrio ir atskleisti traumuoto vyro psichologiją. Ir man tas labai patiko. Pradžioje buvo neįprasta gilintis į vyro jausmus, žvelgti į viską jo akimis, bet vėliau pripratau, o kai įsijaučiau, iškart supratau, kad su Maiku yra kažkas negerai: jo požiūriu, situacijos suvokimu ir jos vertinimu ir, apskritai, jo adekvatumu. Maikas viską savaip įsivaizdavo ir interpretavo, toks vaizdas, kad nelabai pats suprato to, ką mato, lyg iškreiptai. Kalbu apie jo požiūrį, jausmus ir meilę Veritei, dėl kurios ir kilo visa šioje knygoje pateikta velniava.

Nors šioje istorijoje visas Maiko pasakojimas sukosi apie Veritę (kas jai patinka/nepatinka; ką ji mėgsta/ko ne; ko ji nori/nenori ir pan.) ir tai suformavo atitinkamą mano požiūrį į ją, tačiau pačios moters pozicija čia nepateikiama. Todėl tenka pasukti galvą, ar Veritė išties buvo tokia įnoringa, sukta ir valdinga moteris. O gal ji tiesiog buvo auka? Tik teismo proceso metu buvo proga šiek tiek susipažinti su ja ir aplinkinių pateiktomis versijomis apie Maiko ir Veritės santykius. Tai įnešė šiek tiek aiškumo, galimybę pamatyti iš šalies, kaip klostėsi jų santykiai ir objektyviai pačiai įvertinti. Teismo metu paaiškėjo naujų detalių, apie kurias Maikas (ir tuo pačiu mes) net nežinojo, todėl natūralu, kad tai sukėlė intrigą ir įvykius pasuko netikėta linkme. Mane labiausiai nustebino istorijos atomazga, kitaip tariant, bylos baigtis. Autorė prabilo apie mūsų visuomenę vis dar slegiančias tokias problemas, kai apie vyrus ir moteris, jų lygybę mes vis dar sprendžiam skirtingai.

Šioje knygoje išskirtinis dėmesys yra kreipiamas į Geismo žaidimą. Jį autorė sukūrė tam, kad parodytų kokia yra sekso galia. Koks yra visuomenės požiūris į seksualinių ydų turinčius žmones. Kaip jis nustelbia esminius dalykus ir realius faktus. Kaip smerkiamos moterys ir išteisinami vyrai, net jei prieš nosį yra akivaizdūs beprotiškos meilės padariniai.

Čia daug filosofijos. Knyga nelengva. Ji palietė manyje kažką... Bet nesutikčiau su knygos anotacija, kad tai niūri, tamsi ir šiurpą kelianti meilės istorija. Ji tiesiog žmogiška. Nes meilė ir jos vertinimas yra individualūs dalykai, priklausantys nuo žmogaus, jo požiūrio, jo santykių su kitais, raidos, aplinkos ir situacijos, į kurią mes esame papuolę. Manau, kiekvienas, perskaitęs šią knygą, ją suvoks savaip. Man šis romanas yra nepaprastas. Labai gilus, emociškas, sužadinęs manyje daug apmąstymų ir palikęs atvirų klausimų. Vis dar negaliu liautis juo gyvenus... Pasak Maiko, „nė vienas mūsų nežinome, kas dedasi kito žmogaus širdyje“. Šiuo atveju, aš nežinau, kas dedasi manyje.

Knygos apžvalga Facebook - Perskaitytų knygų dienoraštis - Araminta Hall „Amžinai mano“

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą